piątek, 29 maja 2015

chusta za i przeciw

Wpadłam ostatnio na artykuł, który już kiedyś widziałam - http://www.sosrodzice.pl/dlaczego-nie-nosze-dziecka-w-chuscie/ Niby jest on taki szczery i odważnie pokazuje, ze nie zawsze u każdego chusty się sprawdzą. Ale jednak niestety, mimo dobrych intencji, jest on mało rzetelny i dość przekolorowany a najgorsze, iż ktoś kto na niego trafi na początku swojego zainteresowania tematem, zapewne stwierdzi, że to jednak jest za dużo zachodu i szkoda brnąć dalej. Dlatego pomyślałam, że warto by napisać parę słów z doświadczenia kilku lat doradztwa ale też kilku lat noszenia własnych dzieci.
Jak to jest na prawdę z tymi chustami?

Punkt 1 z artykułu - "ENERGICZNE DZIECKO" chusta daje największe korzyści dziecku w pierwszych tygodniach jego życia...kiedy dzieci raczkują czy chodzą to jak najbardziej chcą być samodzielne i coraz rzadziej potrzebują chusty, ale na dłuższy spacer już same nie dadzą rady iść;) Tak więc w tym okresie ich życia, z chusty korzystamy najczęściej na spacerach, kiedy dziecko nie jest w stanie iść samo - ale chętnie ogląda świat siedząc w chuście na plecach- tu najlepiej sprawdza się plecak prosty, gdyż daje możliwość zawiązania dziecka na tyle wysoko, aby wszystko widziało z pozycji oczu noszącego. Starszych niemowląt nie ma potrzeby już wiązać w chustę w domu - są mobilne, zajęte odkrywaniem świata. Chusta przydaje się w sytuacjach kryzysowych, choroby, zmęczenia, itp.

Punkt 2 - WAGA DZIECKA / NIEWYGODA - tu autorka przytacza wypowiedzi dotyczące dzieci już dużych, które ważą 10kilo wzwyż. Pierwsza rzecz to fakt, iż duże dzieci nosi się też w odpowiednio dobranych wiązaniach tak aby było nam- noszącym wygodnie. Dwa, przy ciężkich dzieciach najlepiej sprawdza się dobrze "złamana" chusta czyli taka, która była dużo używana i jest bardzo już miękka, podatna na nasze starania dociągnięcia chusty na cięższym dziecku. Nie bez znaczenia są też umiejętności samego rodzica, jeśli ktoś wie dokładnie jak najeży chustę dociągnąć, jak zawiązać węzeł, aby nie stracić napięcia chusty, jaki powinien być efekt końcowy wiązania - wtedy może liczyć na to, że będzie mu w chuście wygodnie nosić dziecko na każdym etapie. Bywają chusty cienkie, czy śliskie - które ciężko jest dociągnąć z 10-cio kilowym dzieckiem i większym. Ja osobiście nosiłam synów do ok 2,5 roku życia, gdy Ich waga dobijała 13kg i nie było mi nigdy ciężko, inaczej nie robiła bym tego - mijało by się to z celem. 

Druga sprawa, że najwięcej korzystamy z chusty kiedy nasze dziecko jest maleńkie, w pierwszych miesiącach Jego życia - więc waga wtedy jest raczej niewielka i w związku z tym, opisane w tamtym artykule sytuacje są raczej skrajnymi przypadkami.

Punkt 3 - KONIECZNOŚĆ ZMIAN - tutaj niestety nie mogę zaufać autorce owego artykułu, gdyż pisząc takie rzeczy wykazuje brak elementarnej wiedzy na temat chust tkanych. Jeśli ktoś zakupił chustę tkaną skośno-krzyżowo, może być spokojny, jest ona odpowiednia na każdy etap rozwoju dziecka. Jeśli ma standardową długość, czyli 4,6m - starczy na dowolne wiązanie. To nie chusty musimy zmieniać w czasie przygody z noszeniem, a WIĄZANIA - te dobieramy odpowiednio do etapu rozwoju kręgosłupa i bioderek oraz wieku dziecka. Tak więc, jeśli ktoś w tym momencie był już bliski rezygnacji z podjęcia prób noszenia, z obawy na stan swojego portfela - uspakajam :) jedna wystarczy na cały czas noszenia a nawet na całą gromadkę dzieci :) dlaczego często widzimy na forach iż rodzice posiadają stosy chust? Wynika to tylko i wyłącznie z faktu iż są one często po prostu zachwycające i nosząc często, lubimy mieć urozmaiconą chustową garderobę ;) 

Punkt 4 - CENA hmm..znów autorka powołuje się na konieczność zmian...a chusta wystarczy jedna i co najlepsze - optymalnym wyborem jest po prostu bawełniana o splocie skośno-krzyżowym, a takie są najtańsze :D a więc wybór nowej, jednej z naszych rodzimych firm (jakościowo chusty wszelkiej maści są dość zbliżone i są to często niuanse które widzą rodzice mający okazję nosić w wielu rodzajach chust a to i tak często ocena subiektywna) to będzie to koszt ok 190zł. Natomiast z powodzeniem można poszukać chusty używanej i jak sie będzie miało trochę szczęścia to będzie to koszt ok 130zł :) Dużo z ceny chusty nie spadają - gdyż po prostu nie tracą na wartości, a wręcz z czasem zyskują bo im więcej używane- tym łatwiej się je wiąże. 

Punkt 5 - TRZEBA SIĘ NAUCZYĆ no...raczej nikt się z tą umiejętnością nie rodzi...ale na szczęście obecnie o wiedzę z tej dziedziny nie trudno, a samo wiązanie - nie jest wcale trudne, wymaga tylko nabycia wprawy; tak więc trzeba na początku mieć do siebie samych cierpliwość i dać sobie czas na oswojenie z nową umiejętnością. Często już w trakcie 2h warsztatów rodzice zaczynają świetnie sobie radzić po 3-4 zawiązaniu :D

Punkt 6 - DZIECKO TEGO NIE LUBI zdziwiłam się czytając, ze producenci polecają wkładanie dziecka ze smoczkiem lub, ze zalecają aby nie wkładać przed 6 tygodniem bez konsultacji z pediatrą... Faktem jest iż pediatra nie równa się doradca chustowy, więc często o chustach ma mgliste pojecie. W chustach zaś można nosić nie tylko dzieci zdrowe, ale też takie które mają różne wyzwania rozwojowe, takie które czekają na operacje i posiadają różne rozwiązania tymczasowe, można też nosić wcześniaki a także dzieci z drobnymi problemami z bioderkami. Zawsze należy skonsultować się ze specjalistą jeśli dziecko wymaga dodatkowej uwagi, aczkolwiek powinno wyglądać to tak, ze rodzic wraz z doradcą chustowym pokazują specjaliście jak dziecko będzie ułożone w chuście i na tej podstawie może on dopiero się wypowiedzieć. 
Czy dziecko jest zawsze spokojne przy wiązaniu chusty? oczywiście, ze nie - ma prawo mieć zły humor, wyrażać niezadowolenie, bądź poddenerwowanie. Czasem mają zły dzień, a czasem po prostu potrzebują czasu aby oswoić się z nowym. Dlatego też łatwiej jest zacząć kiedy dziecko ma kilka tygodni a nawet dni, bo jego tryb życia -czyli dużo snu - znacznie zmniejsza poziom stresu rodzica podczas nauki wiązania.  Chusta bardzo szybko staje się miłym materiałem, który pachnie mamą i jest kojarzony przez dziecko z bliskością i ciepłem.  Jeśli zaczynamy przygodę chustową z dzieckiem, które ma 3 i więcej miesięcy - może być tak, ze pierwsze próby nie będą przez nie entuzjastycznie przyjęte, ale jeśli będziemy spokojni i damy chuście szansę - szybko powinno być coraz lepiej. Czasem zdarza się, że trudno nam sobie poradzić mimo starań - wtedy na pewno warto skonsultować się z doradcą, bywa że problem, który nam przeszkadza jest jakąś drobną rzeczą do skorygowania, ale takie rzeczy na pewno łatwiej i szybciej wyłapie osoba doświadczona.

Punkt 7 - CHUSTA DOBRA NA WSZYSTKO? - tu powiem tak, że wszystko każdemu pasuje i nic na siłę. Ale odnosząc się do podanych przykładów - raczej naiwnie jest myśleć, ze na każdy problem wystarczy włożyć do chusty...tak jak np. nie rozwiąże ona problemu kolki ale wiadomo, ze lżej będzie tulić dziecko w chuście niż tulić je na rękach - przez cały czas napadu płaczu kolkowego. Itp. Chusta nie jest magiczną różdżką, ale może być bardzo pomocnym gadżetem w codziennym pielęgnowaniu dziecka. LATO? Jasne, że jest gorąco, jeśli na zewnątrz panuje upał ponad 30-sto stopniowy... wtedy raczej korzystamy z chusty w godzinach rannych lub wieczornych- kiedy nie jest tak gorąco. Dobieramy wiązania, np. plecak prosty i kangur są przewiewniejsze niż np. kieszonka. SŁOŃCE? Kapelusik, czapeczka z daszkiem i parasolka - no problem :)

Punkt 8 - SPANIE W CHUŚCIE - nie istotne czy odkładamy dziecko z chusty czy od piersi czy jak nam zaśnie na rękach - zawsze odłożenie do łóżeczka wiąże się z ryzykiem obudzenia się dziecka. Nie jest to żadne odkrycie i nie dotyczy tylko chust. Niejednokrotnie zaś udaje się odłożyć dziecko bez problemu. 

Punkt 9 - KONTROWERSJE?DEZINFORMACJA nie wiem dlaczego autorka powołuje się na producentów, nie mamy żadnej wiedzy na temat ich wykształcenia w temacie doradztwa chustowego. Natomiast zadaniem Doradcy Chustowego jest dobrać odpowiednio wiązanie do dziecka, zgodnie z potrzebami rodziców. Wspominając CHUSTĘ KÓŁKOWĄ, autorka wypowiada się tak, iż mam wrażenie, że ma na myśli pozycję kołyskową w chuście długiej... W kółkowej bez wątpienia dziecko można ułożyć w najbardziej optymalnej pozycji, od pierwszych dnia życia, trzeba tylko wiedzieć jak najeży to zrobić i tu rzeczywiście nie jest to aż takie łatwe, więc polecam wtedy zasięgnąć rady doradcy. 

Artykuł, jak sama autorka napisała na końcu, napisany został w odpowiedzi na forsowanie wizji, iż chusta to idealne rozwiązanie na wszystko. Dla mnie brak w nim niestety rzetelności przez co w oczach osoby doświadczonej w temacie wypada on dość mało przekonywająco.

Jako Certyfikowany Doradca ClauWi oraz rodzic noszący 3 swoich dzieci, powiem tak - Chusta to wspaniałe rozwiązanie, dające możliwość zaspokojenia potrzeby bliskości z jaką rodzi się każde dziecko, jednocześnie pozostawiając nam wolne ręce. Czasem natomiast pojawiają się pewne trudności, warto jednak podjąć wysiłek ich pokonania, czy to w pojedynkę czy też korzystając z pomocy eksperta, jakim jest doradca. Dobrą wiadomością jest fakt iż teraz doradcę znajdziecie bez większego problemu, na terenie całej Polski. Ja oczywiście polecam serdecznie doradców naszej szkoły ClauWi, wykaz wszystkich znajdziecie tu - KLIK

1 komentarz:

  1. Niektóre podpunkty są naprawdę wyssane z palca. To nie ma przełożenia na rzeczywistość. Chusty są jak najbardziej dobrym rozwiązaniem.

    OdpowiedzUsuń